The Royal Tunbridge Wells Dance Festival
RTWDF 2019 Results are now on this site.
Home
Festival Details
syllabus
adjudicators
results
registration
timetable
location
Bursaries
Links
Contact Us

Cup Winners 2011
You may click here to download a PDF copy of these cup winners
No. Award Age Group Winner
1 Baby Cup Under 5 Cienna Kwayie
2 Baby Classical 5 years Emma MacKay
3 Baby Stage 5 years Molly Frances
4 Junior Ballet 12 and under Saffron Shaw
5 Senior Ballet 13 and over Lucy Renouf
6 Junior Modern 12 and under Saffron Shaw
7 Senior Modern 13 and over Rhiannon Bailey
8 Junior Tap 12 and under Sophia Moore
9 Senior Tap 13 and over Gabrielle Cocca
10 Junior Greek 12 and under Jessica Sutton and Holly Chapman
11 Senior Greek 13 and over Lucy Renouf
12 Junior National 12 and under Lucy Rockliffe
13 Senior National 13 and over Laurel Fawcett
14 Junior Character 12 and under Amelia Mitchell
15 Senior Character 13 and over Georgia Fawcett
16 Senior Lyrical Modern 13 and over Alice Rockliffe
17 Junior Song & Dance 12 and under Jemima Morgan, Alice Gould, Eliza Bond
18 Senior Song & Dance 13 and over Sienna and Blaise Colangelo
19 Baby Classical Duet 7 and under Phoebe Dumbrell and Freya Ashenden-Robinson
20 Juvenile Classical Duet 9 and under James and Samuel Large
21 Junior Classical Duet 12 and under Grace Beazleigh and Lucy Rockliffe
22 Senior Classical Duet 15 and under Holly Thompson and Alice Shorrick
23 Advanced Classical Duet 21 and under Georgia and Laurel Fawcett
24 Baby Stage Duet 7 and under Poppy Mustill-King and Natasha Jeal
25 Juvenile Stage Duet 9 and under Kizzy Moineau and Ela Zefi
26 Junior Stage Duet 12 and under Lucy Rockliffe and Grace Beazleigh
27 Senior Stage Duet 15 and under Holly Thompson and Alice Shorrick
28 Advanced Stage Duet 21 and under Blaise and Sienna Colangelo
29 Baby Classical Trio 7 and under Bethany Hennessey, Millie White, Molly Oliver, Courtney Crowther
30 Juvenile Classical Trio 9 and under Ashley Stevens, Anna Banks, Rosi Purton
31 Junior Classical Trio 12 and under James, Samuel and Caitlin Large
32 Senior Classical Trio 15 and under Alice Shorrick, Holly Thompson, Katy Harman
33 Advanced Classical Trio 21 and under Gemma Archer, Jade Boxall, Sophie Nash, Lauren Newburn
34 Baby Stage Trio 7 and under Bethany Hennessey, Millie White, Molly Oliver, Courtney Crowther
35 Juvenile Stage Trio 9 and under Lily Manser, Anya Etuate, Keira Chapman
36 Junior Stage Trio 12 and under Neisha Gajjar, Amy Llewellyn, Eliza Bond
37 Senior Stage Trio 15 and under Michelle Gulliver, Hollie Tuxford, Bryony Squibb, Mia Zandi-Amarloei
38 Advanced Stage Trio 21 and under Holly Thompson, Georgia Fawcett, Alice Rockliffe, Lucy Rockliffe
39 Classical Group 7 and under Amberside Dance Studio
40 Stage Group 7 and under Not awarded
41 Classical Group 9 and under Dance Consortium
42 Stage group 9 and under Lacey Theatre Arts
43 Classical Group 12 and under Karen Clarke Theatre School
44 Stage Group 12 and under Associates
45 Classical Group 15 and under Dance Consortium
46 Stage Group 15 and under Tonbridge Performing Arts
47 Classical Group 21 and under Dance Consortium
48 Stage Group 21 and under
49 Adult Group
Special Awards
50 Most Promising Juvenile 9 and under Jessica Sutton
51 Most Promising Junior 12 and under Katie McPhee
52 Most Promising Senior 13 and over Blaise Colangelo
53 Classical Aggregate 9 and under Jessica Sutton
54 Classical Aggregate 12 and over Kathryn Belcher
55 Classical Aggregate 13 and over Rhiannon Bailey and Lucy Renouf
56 Endeavour Trophy Rhiannon Jenkins
57 The Dance with the Highest Mark Dance Consortium
58 Senior Bursary Award and Cup Emily Cane
59 Marion Roberts Cup for Choreography Elizabeth Witt Arms of an Angel Quartet
60 School with the Highest Points Associates
61 Most Promising Classical Dancer Lucy Renouf
62 Junior Bursary and Kent Youth Ballet Cup Lucy Renouf
63 Strength and Grace Cup Laura Cooper
64 Most Promising Boy Samuel Large