The Royal Tunbridge Wells Dance Festival
RTWDF 2019 Results are now on this site.
Home
Festival Details
syllabus
adjudicators
results
registration
timetable
location
Bursaries
Links
Contact Us

Cup Winners 2013
You may click here to download a PDF copy of these cup winners
No. Award Age Group Winner
1 Baby Cup Under 5 Amelia Magni
2 Baby Classical 5 years Holly Hartley
3 Baby Stage 5 years Cienna Kwayie
4 Junior Ballet 12 and under Sasha Hussain, Amy McEwen, Zia McCrossen, Maisie Cox
5 Senior Ballet 13 and over Zoe Snowball, Lucy Renouf
6 Junior Modern 12 and under Freya Wood, Tristan Hayden, Charlotte Ross-Gower,
Zia McCrossen, Erin Dallas, Maisie Cox, Freya Brown
7 Senior Modern 13 and over Amelia Jones, Lucy Renouf, Rutendo Mushonga, Laura Hills
8 Junior Tap 12 and under Arlene Harris-Faulkner
9 Senior Tap 13 and over Kitty Williams, Lucy Renouf, Rhiannon Bailey
10 Junior Greek 12 and under Jessica Sutton, Zia McCrossen
11 Senior Greek 13 and over Lucy Renouf
12 Junior National 12 and under Charlotte Lester, Maisie Cox
13 Senior National 13 and over Lucy Renouf
14 Junior Character 12 and under Thierry Laughton-Zimmerman
15 Senior Character 13 and over Lucy Renouf
16 Senior Lyrical Modern 13 and over Rachael Gilby, Zoe Snowball, Lucy Renouf,
Rhiannon Bailey, Holly Thompson
17 Junior Song & Dance 12 and under Caitlin Large
18 Senior Song & Dance 13 and over Rutendo Mushonga
19 Baby Classical Duet 7 and under Hannah Lewis and Lilli-Belle Wright
20 Juvenile Classical Duet 9 and under Jodie Dane and Grace Monks
21 Junior Classical Duet 12 and under Sam and Caitlin Large
22 Senior Classical Duet 15 and under Charlotte Mansell-Rogers and Alice Bird
23 Advanced Classical Duet 21 and under Lucy Renouf and Alessia McDermott
24 Baby Stage Duet 7 and under Brooke Fordyce and Molly Beech
25 Juvenile Stage Duet 9 and under Macey Bundy and Caitlyn Roi Francisco
26 Junior Stage Duet 12 and under Ella Barber and Amy McEwen
27 Senior Stage Duet 15 and under Lucy Renouf and Amy Pickup
28 Advanced Stage Duet 21 and under Lucy Renouf and Kristina Hewitt,
Laurel Fawcett and Alice Rockliffe
29 Baby Classical Trio 7 and under  
30 Juvenile Classical Trio 9 and under Yazmin Webb, Lucy Brown and Fleur Aston
31 Junior Classical Trio 12 and under Moira Gonzales, Sam and Caitlin Large
32 Senior Classical Trio 15 and under  
33 Advanced Classical Trio 21 and under Lucy Renouf, Alessia McDermott and Charlotte Dunn
34 Baby Stage Trio 7 and under Isabella Aleppo, Grace Woodward and Violet Manser
35 Juvenile Stage Trio 9 and under Fleur Aston, Yazmin Webb and Lucy Brown
36 Junior Stage Trio 12 and under Bo Coles, Enrique Ngbokota and Kiera Bateman
37 Senior Stage Trio 15 and under Jody and Thierry Laughton-Zimmerman,
Jess Chappenden and Izzy Haskett-Jackson
38 Advanced Stage Trio 21 and under Daniela Roberts, Alice Bird, Charlotte Olliffe
39 Classical Group 7 and under Firefly Dance School
40 Stage Group 7 and under
41 Classical Group 9 and under Roshe
42 Stage Group 9 and under
43 Classical Group 12 and under Roshe
44 Stage Group 12 and under Deborah Lamb
45 Classical Group 15 and under Roshe
46 Stage Group 15 and under Summerscales
47 Classical Group 21 and under Dance Consortium
48 Stage Group 21 and under Roshe
49 Adult Group
Special Awards
50 Most Promising Juvenile 9 and under Tristan Hayden
51 Most Promising Junior 12 and under Jenna Spray
52 Most Promising Senior 13 and over Rachael Gilby
53 Classical Aggregate 9 and under Emma McKay
54 Classical Aggregate 12 and over Tallulah Treadaway and Kendra Colangelo
55 Classical Aggregate 13 and over Lucy Renouf
56 Endeavour Trophy Neisha Gajjar
57 The Dance with the Highest Mark
58 Senior Bursary Award and Cup Sienna Colangelo
59 Marion Roberts Cup for Choreography Expressions Theatre Arts
60 School with the Highest Points Roshe
61 Most Promising Classical Dancer Zia McCrossen
62 Junior Bursary and Kent Youth Ballet Cup Zoe Snowball
63 Strength and Grace Cup Laurel Fawcett
64 Most Promising Boy Sam Large
65 Junior Musicality Enrique Ngbokota
65 Senior Musicality Alice Bird