The Royal Tunbridge Wells Dance Festival
RTWDF 2019 Results are now on this site.
Home
Festival Details
syllabus
adjudicators
results
registration
timetable
location
Bursaries
Links
Contact Us

Cup Winners 2015
You may click here to download a PDF copy of these cup winners
No. Award Age Group Winner
1 Baby Cup Under 5 Cicily Failla
2 Baby Classical 5 years Ella Porter
3 Baby Stage 5 years Maisie Etherington
4 Junior Ballet 12 and under Ashley Krauhaus
5 Senior Ballet 13 and over Sam Large
6 Junior Modern 12 and under Fleur Aston/Rosabella Murphy
7 Senior Modern 13 and over Ella Jubb
8 Junior Tap 12 and under Evie Dawes/Seren Deeks/Jessica Sutton
9 Senior Tap 13 and over Elise Gissing
10 Junior Greek 12 and under Jessica Sutton
11 Senior Greek 13 and over Lucy Thomas
12 Junior National 12 and under Tegan O'Brien
13 Senior National 13 and over Scarlet Lewis
14 Junior Character 12 and under Jessica Sutton
15 Senior Character 13 and over Freya Thomas
16 Senior Lyrical Modern 13 and over Amy Pickup
17 Junior Song & Dance 12 and under Cally Callaghan
18 Senior Song & Dance 13 and over Neisha Gajjar
19 Baby Classical Duet 7 and under Lily Todd & Logan Adams
20 Juvenile Classical Duet 9 and under Eizabeth Sinnarasa & Zac Leigh
Bethany Hennessy & Maya Godlonton-White
21 Junior Classical Duet 12 and under Mia Stewart & Jasmine Gillott
22 Senior Classical Duet 15 and under Caitlin Large & Sam Large
23 Advanced Classical Duet 21 and under Beth Beazleigh & Katie Thompson
24 Baby Stage Duet 7 and under Olivia Blackwell & India Kennedy
Mollie Middleton & Bella Padden
25 Juvenile Stage Duet 9 and under Ida Lambrette & Ella Walton
26 Junior Stage Duet 12 and under Talia Knight-Farman & Jessica-Lily Morris
Sarah Freeman & Jessica Sutton
27 Senior Stage Duet 15 and under Grace Beazleigh & Maisie Cox
28 Advanced Stage Duet 21 and under Amelia Mitchell & Isobel Haskett-Jackson
Bryony Wattenbach & Natasha Poyton
29 Baby Classical Trio 7 and under Amy Chatfield, Julia Kowalczuk & Maisie Etherington
30 Juvenile Classical Trio 9 and under Evie Baldock, Harriet Barnes, Matilda Branch & Megan Rudge
Charlotte Croker, Hannah Foster & Maggie Gill
31 Junior Classical Trio 12 and under Stephanie Puri, Millie-Rose White, Talia Knight-Farman & Bethany Hennessy
32 Senior Classical Trio 15 and under Lydia Cathersides, Charlotte Lester, Isobel Saxon & Rosi Purton
33 Advanced Classical Trio 21 and under Hannah Spencer, Bethany Rush, Gabrielle Walker & Ashleigh Threadgold
34 Baby Stage Trio 7 and under Bebe Ayres, Holy DeBoeck & Imogen Denny
35 Juvenile Stage Trio 9 and under Olivia Blackwell, Bo Fuller, India Kennedy & Lottie Refet
36 Junior Stage Trio 12 and under Lillie-Belle Wright, Jodie Dane & Clara Marsh
37 Senior Stage Trio 15 and under Abby Ford, Ella Jubb & Brogan McFarlane
38 Advanced Stage Trio 21 and under Olivia Maxey, Jess McRae & Amy Spruhan
Izzy Haskett-Jackson, Ameila Mitchell & Thierry Zimmerman
39 Classical Group 7 and under Associates
40 Stage Group 7 and under Associates
41 Classical Group 9 and under The Dance Consortium
42 Stage Group 9 and under Firefly Dance School
43 Classical Group 12 and under The Dance Consortium
44 Stage Group 12 and under The Dance Consortium
45 Classical Group 15 and under Associates
46 Stage Group 15 and under Lacey Theatre Arts
47 Classical Group 21 and under Associates
48 Stage Group 21 and under Lacey Theatre Arts
49 Adult Group Rye Dance Centre
Special Awards
50 Most Promising Juvenile 9 and under Isabella Alleppo
51 Most Promising Junior 12 and under Rosabella Murphy
52 Most Promising Senior 13 and over Zoe Snowball
56 Endeavour Trophy Jenna Spray
57 The Dance with the Highest Mark The Dance Consortium
58 RTWDF Senior Bursary Award Tate Birling
59 Marion Roberts Cup for Choreography Elizabeth Witt
60 Schools Aggregate Associates
61 Most Promising Classical Dancer Ashley Krauhaus
62 RTWDF Junior Bursary Ashley Krauhaus
63 Strength and Grace Cup Jessica Sutton
64 Most Promising Boy Oliver Hopkins
65 Junior Musicality Constance Bowes
65 Senior Musicality Amy Pickup