The Royal Tunbridge Wells Dance Festival
RTWDF 2019 Results are now on this site.
Home
Festival Details
syllabus
adjudicators
results
registration
timetable
location
Bursaries
Links
Contact Us

Cup Winners 2016
You may click here to download a PDF copy of these cup winners
No. Award Age Group Shared Winner School
1 Baby Cup 5 years Sasha Watson-Lobo Roshe
2 Baby Classical 5 years Ellie Smith Caterpillar
3 Baby Stage 5 years Poppy Kennedy Firefly Dance School
4 Junior Ballet 12 and under Sasha Husain Joanne Bond
5 Senior Ballet 13 and over Megan Hondius The Van Nierkerk Academy
6 Junior Modern 12 and under Millie Rose White Lacey Theatre Arts
7 Senior Modern 13 and over Morgan Toole Associates
8 Junior Tap 12 and under Emma Mackay Drusilla Duffill Theatre School
9 Senior Tap 13 and over Amy Bradfield Grosvenor School of Performing Arts
10 Junior Greek 12 and under Aysha McCrossen
Georgie Coughlan
Private Entry
Roshe
11 Senior Greek 13 and over Megan Reeve Caroline Wright School of Dance
12 Junior National 12 and under Lillie Belle Wright
Georgie Coughlan
Dance Consortium
Roshe
13 Senior National 13 and over Sarah Freeman
Bethany Todd
Lucy Rockcliffe
Lacey Theatre Arts
Dance Consortium
Dance Consortium
14 Junior Character 12 and under Emma Mackay Drusilla Duffill Theatre School
15 Senior Character 13 and over Mia Pedley Roshe
16 Senior Lyrical Modern 13 and over Maisie Edwards Lacey Theatre Arts
17 Junior Song & Dance 12 and under Kayna Montecillo Drusilla Duffill Theatre School
18 Senior Song & Dance 13 and over Amy Bradfield Grosvenor School of Performing Arts
19 Baby Classical Duet 7 and under Lily Todd & Logan Adams Rye Dance Centre
20 Juvenile Classical Duet 9 and under Isabella Aleppo & Belle Hart Associates
21 Junior Classical Duet 12 and under Miranda Hope & Enya Turner Southborough School of Dance
22 Senior Classical Duet 15 and under Anna Smith & Olivia Thompson
Moira Gonzales & Caitlin Large
Charlotte Lester & Isobel Saxon
Roshe
Southborough School of Dance
Dance Consortium
23 Advanced Classical Duet 21 and under Zoe Snowball & Portia Halsall Southborough School of Dance
24 Baby Stage Duet 7 and under Katie Cantwell & Harmony Carroll Emma-Lou's Dance Troupe
25 Juvenile Stage Duet 9 and under Isabella Aleppo & Belle Hart
Mollie Middleton & Bella Padden
Associates
Associates
26 Junior Stage Duet 12 and under Hazel Maddox & Georgia Kaps A2 Arts
27 Senior Stage Duet 15 and under Leah Rose Gardiner & Abi Lobo A2 Arts
28 Advanced Stage Duet 21 and under Abby Ford & Amy Pickup
Elodie Wattenbach & Oliver Hopkins
Roshe
Rye Dance Centre
29 Baby Classical Trio 7 and under Logan Adams, Alaia Lei Reeves & Lily Todd Lacey Theatre Arts
30 Juvenile Classical Trio 9 and under Olivia Ahmed, Eva Burling, Elliot Gahan, Luca Mollica
Tiffany Crick, Polina Efremova, Jana Ivanova
Grace Johnson, Leila Monks, Olivia Purton
Junior Masters
Southborough School of Dance
Dance Consortium
31 Junior Classical Trio 12 and under Elizabeth Clarke, Lydia Kelley, Katherine Parrish, Brogan Williams
Ella Kukola, Eve Jeffery, Lillie-Belle Wright, Lily Blackford
Hilton Hall

Dance Consortium
32 Senior Classical Trio 15 and under Stephani Puri, Phoebe Harris, Lily-Rose Matthews, Bronwen Claridge Lacey Theatre Arts
33 Advanced Classical Trio 21 and under Lara & Rosie Judd, Chloe Randall, Lucy Rockliffe Dance Consortium
34 Baby Stage Trio 7 and under Evie Green, Maia Jeffery & Emily Pearce Firefly Dance School
35 Juvenile Stage Trio 9 and under Sophia Ally, Darcie Bennet, Ellie Louis, Paige Simpson
Olivia Blackwell, Bo Fuller, Mae Irwin, Lottie Refet
Redhurst Schools of Dancing
Firefly School of Dance
36 Junior Stage Trio 12 and under Rosabella Murphy, Olivia Lloyd, Olivia Saimbi, Ruby Nevill Jean Butterworth School of Dance
37 Senior Stage Trio 15 and under Maisie Edwards, Amy Robinson Sarah Freeman, Jessica Sutton Lacey Theatre Arts
38 Advanced Stage Trio 21 and under Chloe Dowding, Charlotte Rose Moore & Amy Waterhouse Robyn Academy
39 Classical Group 7 and under Firefly School of Dance Firefly School of Dance
40 Stage Group 7 and under Associates Associates
41 Classical Group 9 and under Firefly School of Dance Firefly School of Dance
42 Stage Group 9 and under Firefly Dance School Firefly School of Dance
43 Classical Group 12 and under Roshe Roshe
44 Stage Group 12 and under Blackheath School Blackheath School
45 Classical Group 15 and under Dance Consortium Dance Consortium
46 Stage Group 15 and under Caroline Wright School of Dance Caroline Wright School of Dance
47 Classical Group 21 and under Dance Consortium Dance Consortium
48 Stage Group 21 and under Associates Associates
49 Adult Group Rye Dance Centre Rye Dance Centre
Special Awards
50 Most Promising Juvenile 9 and under Isabella Alleppo Associates
51 Most Promising Junior 12 and under Millie Rose-White Lacey Theatre Arts
52 Most Promising Senior 13 and over Jessica Sutton Lacey Theatre Arts
53 Classical Aggregate 9 and under Not awarded
54 Classical Aggregate 12 and over Not awarded
55 Classical Aggregate 13 and over Not awarded
56 Endeavour Trophy Brogan Williams Hilton Hall
57 The Dance with the Highest Mark Associates (STG21 - 90 marks) Associates
58 RTWDF Senior Bursary Award Zoe Snowball Southborough School of Dance
59 Marion Roberts Cup for Choreography Alison Aleppo Associates
60 Schools Aggregate Lacey Theatre Arts Lacey Theatre Arts
61 Most Promising Classical Dancer Zoe Snowball Southborough School of Dance
62a RTWDF Junior Bursary Olivia Thompson Roshe
62b Connie Turner Tap Bursary Award Amelia Kelley Hilton Hall
63 Strength and Grace Cup Sophie Reed Caroline Wright School of Dance
64 Most Promising Boy Andre Weller Roshe
65 Junior Musicality Lillie-Belle Wright Dance Consortium
65 Senior Musicality Anna Smith Roshe