The Royal Tunbridge Wells Dance Festival
RTWDF 2019 Results are now on this site.
Home
Festival Details
syllabus
adjudicators
results
registration
timetable
location
Bursaries
Links
Contact Us

Cup Winners 2017
You may click here to download a PDF copy of these cup winners
No. Award Age Group Winner School
1 Baby Cup Under 5 years Winter Jarrett Associates
2 Baby Classical 5 years Sasha Watson-Lobo Roshe
3 Baby Stage 5 years Sasha Watson-Lobo Roshe
4 Junior Ballet 12 and under Lydia Kelley Hilton Hall Dance Academy
5 Senior Ballet 13 and over Sophie Reed Caroline Wright School of Dance
6 Junior Modern 12 and under Fifi Bloomsbury-Khier Deborah Lamb Theatre Arts
7 Senior Modern 13 and over Freya Thomas Associates
8 Junior Tap 12 and under Lydia Kelley Hilton Hall Dance Academy
9 Senior Tap 13 and over Oliver Hopkins Rye Dance Centre
10 Junior Greek 12 and under Scarlett Treadaway Roshe
11 Senior Greek 13 and over Talullah Treadaway Roshe
12 Junior National 12 and under Clara Marsh Dance Consortium
13 Senior National 13 and over Rosie Judd Dance Consortium
14 Junior Character 12 and under Tabitha Fiels Southborough School of Dance
15 Senior Character 13 and over Amy Pickup Roshe
16 Senior Lyrical Modern 13 and over Molly Williams Associates
17 Junior Song & Dance 12 and under Isabella Aleppo Associates
18 Senior Song & Dance 13 and over Charlotte Lester Dance Consortium
19 Baby Classical Duet 7 and under Kitty Fuller & Eliza Simmons Firefly Dance School
20 Junior Classical Duet 10 and under Belle Hart & Isabella Aleppo Associates
21 Intermediate Classical Duet 14 and under Jodie Dane & Grace Monks Dance Consortium
22 Senior Classical Duet 21 and under Ella Jubb & Lucy Thomas Roshe
23 Baby Stage Duet 7 and under Layla Evans & Miley Jackson En Pointe School
24 Junior Stage Duet 10 and under Belle Hart & Isabella Aleppo Associates
25 Intermediate Stage Duet 14 and under Madeline Mitchell & Sasha Beardsworth Tonbridge Performing Arts (TPA)
26 Senior Stage Duet 21 and under Harvey Ebbage & Charlotte Lester Dance Consortium
27 Baby Classical Trio/Quartet 7 and under Ella Porter, Matilda Brown & Isabel Mouser Associates
28 Junior Classical Trio/Quartet 10 and under Mae Irwin, Lottie Refet & Emma Prentis Firefly Dance School
29 Intermediate Classical Trio/Quartet 14 and under Jodie Dane, Clara Marsh,
Grace Monks & Ellie Randall
Dance Consortium
30 Senior Classical Trio/Quartet 21 and under Katie Crocker, Lara Judd & Rosie Judd Dance Consortium
31 Baby Stage Trio/Quartet 7 and under Matilda Brown, Ella Porter & Isabel Mouser Associates
32 Junior Stage Trio/Quartet 10 and under Mollie Middleton, Rosina Morris,
Bella Padden & Neve Skilling
Associates
33 Intermediate Stage Trio/Quartet 14 and under Phoebe Harris, Millie-Rose White,
Stephanie Puri & Bethany Hennessy
Lacey Theatre School
34 Senior Stage Trio/Quartet 21 and under Amy Pickup, Abby Ford & Ella Jubb Roshe
35 Classical Group 7 and under Firefly Dance School
36 Stage Group 7 and under Firefly Dance School
37 Classical Group 10 and under Associates
38 Stage Group 10 and under Firefly Dance School
39 Classical Group 14 and under Dance Consortium
40 Stage Group 14 and under Jean Butterworth School of Dance
41 Classical Group 21 and under Roshe
42 Stage Group 21 and under The Dance Consortium
43 Classical Group 12 and under Roshe Roshe
Special Awards
44 Most Promising Junior 10 and under Blaise Watts En Pointe School
45 Most Promising Intermediate 14 and under Phoebe Harris Lacey Theatrte Arts
46 Most Promising Senior 21 and under Amy Pickup Roshe
47 Endeavour Trophy Oliver Hopkins Rye Dance Centre
48 Most Promising Classical Dancer Freya Thomas Associates
49 Strength and Grace Cup Jessica Sutton Lacey Theatre School
50 Most Promising Boy Andre Weller Roshe School
51 Junior Musicality Maya Godlonton-White Lacey Theatre School
52 Senior Musicality Lucy Thomas Roshe School
53 RTWDF Ballet Bursary Award Eve Jeffrey The Dance Consortium
54 Connie Turner Tap Bursary Lydia Kelley Hilton Dance School
55 RTWDF Professional Bursary Amy Pickup & Grace Beazleigh
56 The Dance with the Highest Mark Roshe School (21 & Under Classical Group) - 91 marks
57 Marion Roberts: Choreography Redhurst School (21 & Under Stage Group)
58 School with the Highest Points Associates