The Royal Tunbridge Wells Dance Festival
RTWDF 2019 Results are now on this site.
Home
Festival Details
syllabus
adjudicators
results
registration
timetable
location
Bursaries
Links
Contact Us

Cup Winners 2018
You may click here to download a PDF copy of these cup winners
No. Award Age Group Winner School
1 Baby Cup Under 5 years Lacey Reeves Lacey Theatre Arts
2 Baby Classical 5 years Blythe Railton Associates
3 Baby Stage 5 years Sienna Durrant Associates
4 Junior Ballet 12 and under Emilia Loertsher Blackheath School of Dance
5 Senior Ballet 13 and over Anna Smith Roshe
6 Junior Modern 12 and under Fierniece Stafford Private Entry
7 Senior Modern 13 and over Jessica Sutton Lacey Theatre Arts
8 Junior Tap 12 and under Lacey Theatre Arts Lacey Theatre Arts
9 Senior Tap 13 and over Freya Thomas Associates
10 Junior Greek 12 and under Abigail Cole & Lily Arnott Laton Ash Dance Centre
11 Senior Greek 13 and over Sophie Reed Caroline Wright School of Dance
12 Junior National 12 and under Ella Kukkola Dance Consortium
13 Senior National 13 and over Jodie Dane Dance Consortium
14 Junior Character 12 and under Cecily Priya Sesodia The Studios
15 Senior Character 13 and over Amelia Dyson Roshe
16 Senior Lyrical Modern 13 and over Freya Tidy Expressions Theatre Arts
17 Junior Song & Dance 12 and under Grace Foden Firefly Dance School
18 Senior Song & Dance 13 and over Freya Hiles Associates
19 Baby Classical Duet 7 and under Summer Betson & Cecily Failla Associates
20 Junior Classical Duet 10 and under Aurelia Worth & Cecily Priya Sesodia The Studios
21 Intermediate Classical Duet 14 and under Jodie Dane & Grace Monks Dance Consortium
22 Senior Classical Duet 21 and under Maisie Cox & Shelby Wright Dance Consortium
23 Baby Stage Duet 7 and under Katie Cantwell & Lily-May Spencer Rogers Emma-Lou's Dance Troupe
24 Junior Stage Duet 10 and under India Rose Kennedy & Aurelia Worth The Studios
25 Intermediate Stage Duet 14 and under Amelie Adams & Grace Stone Expressions Theatre Arts
26 Senior Stage Duet 21 and under Freya Tidy & Megan Ewing Expressions Theatre Arts
27 Baby Classical Trio/Quartet 7 and under Kitty Fuller, Eliza Simmons,
Jasmine Webb, Florence Swann
Firefly Dance School
28 Junior Classical Trio/Quartet 10 and under Fleur Chandler, Kiki Lester, Cohen Hart Associates
29 Intermediate Classical Trio/Quartet 14 and under Charlotte Chapman, Izzie Raine,
Ellie Chapman, Grace Kilcoyne
Rye Dance Centre
30 Senior Classical Trio/Quartet 21 and under Moira Gonzales, Elizabeth Kommu,
Caitlin Large, Beatrix Turner
Southborough School of Dance
31 Baby Stage Trio/Quartet 7 and under Summer Betson, Fearne Brooks, Isabelle Coomber Associates
32 Junior Stage Trio/Quartet 10 and under Rosina Morris, Neve Skilling,
Bella Padden, Mollie Middleton
Associates
33 Intermediate Stage Trio/Quartet 14 and under Amelie Varennes-Cooke, Victoria Hitchins,
Harvey Pearce, Antonia Laurella
Glendale Theatre Arts School
34 Senior Stage Trio/Quartet 21 and under Jenna Spray, Annabel Knight,
Thierry Zimmerman
Associates
35 Classical Group 7 and under Associates/td>
36 Stage Group 7 and under Emma Lou's Dance Troupe
37 Classical Group 10 and under Firefly Dance School
38 Stage Group 10 and under Associates
39 Classical Group 14 and under Dance Consortium
40 Stage Group 14 and under Hilton Hall Dance Academy
41 Classical Group 21 and under Roshe
42 Stage Group 21 and under Associates
43 Adult Group Firefly Dance School
Special Awards
44 Most Promising Junior 10 and under Summer Caister-Coules Splitz Dance Academy
45 Most Promising Intermediate 14 and under Andre Weller Roshe
46 Most Promising Senior 21 and under Amelia Dyson Roshe
47 Endeavour Trophy Georgia Cornwell AACTS
48 Most Promising Classical Dancer Luca Mollaca Joanne Bond School of Classical Ballet
49 Strength and Grace Cup Freya Tidy Expressions Theatre Arts
50 Most Promising Boy Joseph Clark Dance Projection
51 Junior Musicality Emma Ferguson Lacey Theatre Arts
52 Senior Musicality Abigail Burton Dorothy Marshall Dance Studios
53 RTWDF Ballet Bursary Award Anna Smith Roshe
54 Connie Turner Tap Bursary Freya Thomas Associates
55 RTWDF Professional Bursary Mollie Williams Associates
56 The Dance with the Highest Mark Associates
57 Marion Roberts: Choreography Roshe
58 School with the Highest Points Associates