The Royal Tunbridge Wells Dance Festival
RTWDF 2019 Results are now on this site.
Home
Festival Details
syllabus
adjudicators
results
registration
timetable
location
Bursaries
Links
Contact Us

Cup Winners 2019
You may click here to download a PDF copy of these cup winners
No. Award Age Group Winner School
1 Baby Cup Under 5 years Faith Delaney The Studios
2 Baby Classical 5 years Lacey Reeves Lacey Theatre Arts
3 Baby Stage 5 years Lacey Reeves Lacey Theatre Arts
4 Junior Ballet 12 and under Valentina Sanna Woodside School Of Classical Ballet
5 Senior Ballet 13 and over Zuzanna Kurzepa Woodside School Of Classical Ballet
6 Junior Modern 12 and under Isabella Aleppo Associates
7 Senior Modern 13 and over Emma Leagas The Studios
8 Junior Tap 12 and under Oscar Little Lacey Theatre Arts
9 Senior Tap 13 and over Charlotte Lester The Dance Consortium
10 Junior Greek 12 and under Ellir Chapman Rye Dance Centre
11 Senior Greek 13 and over Ruby Chisholm-Beyer Lacey Theatre Arts
12 Junior National 12 and under Erin Kukkola The Dance Consortium
13 Senior National 13 and over Charlotte Lester The Dance Consortium
14 Junior Character 12 and under Isabella Aleppo Associates
15 Senior Character 13 and over Jessica Sutton Lacey Theatre Arts
16 Senior Lyrical Modern 13 and over Sky Bebbington Woodside School Of Classical Ballet
17 Junior Song & Dance 12 and under Isabella Aleppo Associates
18 Senior Song & Dance 13 and over Charlotte Lester The Dance Consortium
19 Baby Classical Duet 7 and under Blythe Railton & Sienna Durrant Associates
20 Junior Classical Duet 10 and under Cohen Hart & Georgie May-Moon Associates
21 Intermediate Classical Duet 14 and under Harvey Pearce & Victoria Hitchins Glendale Theatre Arts
22 Senior Classical Duet 21 and under Annabel Page & Ellie Randall The Dance Consortium
23 Baby Stage Duet 7 and under Isabelle Coomber & Summer Betson Associates
24 Junior Stage Duet 10 and under Aurelia Worth & Cecily Sesodia The Studios
25 Intermediate Stage Duet 14 and under Freya Hiles & Molly Frances Associates
26 Senior Stage Duet 21 and under Alex Thorogood & Hollia Hubsch Roshe Performing Arts
27 Baby Classical Trio/Quartet 7 and under Amelia Munro, Daisy Millington & Rosie Fryer Southborough School of Dance
28 Junior Classical Trio/Quartet 10 and under Bo Fuller, Cara Heaton & Grace Foden Firefly Dance School
29 Intermediate Classical Trio/Quartet 14 and under Anabelle Paton, Jessica Wells,
Katherine Parrish & Sasha Hussain
The Joanne Bond School of Classical Ballet
30 Senior Classical Trio/Quartet 21 and under Charlotte Lester, Maisie Cox & Shelby Wright The Dance Consortium
31 Baby Stage Trio/Quartet 7 and under Fearne Brooks, Isabelle Coomber & Summer Betson, Associates
32 Junior Stage Trio/Quartet 10 and under Cohen Hart, Ellie Mitchell & Georgia May-Moon Associates
33 Intermediate Stage Trio/Quartet 14 and under Antonia Laurella, Harvey Pearce & Victoria Hitchins Glendale Theatre Arts
34 Senior Stage Trio/Quartet 21 and under Amelie Verennes-Cookes, Antonia Laurella,
Harvey Pearce & Victoria Hitchins
Glendale Theatre Arts
35 Classical Group 7 and under Firefly Dance School
36 Stage Group 7 and under Associates
37 Classical Group 10 and under Glendale Theatre Arts
38 Stage Group 10 and under Associates
39 Classical Group 14 and under Dance Consortium
40 Stage Group 14 and under Firefly Dance School
41 Classical Group 21 and under Joanne Bond School of Classical Ballet
42 Stage Group 21 and under Glendale Theatre Arts
43 Adult Group Firefly Dance School
Special Awards
44 Most Promising Junior 10 and under Holly Sellers Expressions Theatre Arts
45 Most Promising Intermediate 14 and under Isabella Aleppo Associates
46 Most Promising Senior 21 and under Jessica Clarke Hilton Hall Dance Academy
47 Endeavour Trophy Brogan Williams Hilton Hall Dance Academy
48 Most Promising Classical Dancer Zuzanna Kurzepa Woodside School of Classical Ballet
49 Strength and Grace Cup Jessica Sutton Lacey Theatre Arts
50 Most Promising Boy Luca Mollica The Joanne Bond School of Classical Ballet
51 Junior Musicality Poppy Kennedy The Studios
52 Senior Musicality Lillie Belle Wright The Dance Consortium
53 RTWDF Ballet Bursary Award Zuzanna Kurzepa Woodside School of Classical Ballet
54 Connie Turner Tap Bursary Erin Kukkola The Dance Consortium
55 RTWDF Professional Bursary Charlotte Lester The Dance Consortium
56 The Dance with the Highest Mark Jessica Sutton - Character - 89 points Lacey Theatre Arts
57 Marion Roberts: Choreography Roshe Performing Arts
58 School with the Highest Points Lacey Theatre Arts